Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Abartılmış mı, Kahraman mı?


Son moda bu yiyecekleri yok saymak mümkün mü? Gördükleri bu ilgiyi hangilerinin hak ettiğini yazımızdan öğrenin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

ŞÖHRET İDDİASI: Kilo kaybını artırır

Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağının orta zincirli trigliseritlerinin (MCT’ler) vücutta yağ olarak depolanmak yerine yakılmasının daha kolay olduğunu öne sürüyor. Hemen karar vermeyin: Lisanslı Diyetisyen Marni Sumbal, “Hindistan cevizi yağı, araştırmada metabolizmayı ve kilo kaybını hızlandırmak için kullanılandan daha düşük MCT seviyelerine sahip, bu nedenle aynı etkiyi yaratacağını farz edemezsiniz” diyor. Ayrıca diyet yapan bireyler de Hindistan cevizi yağının tokluğu artırarak daha az yemenizi sağladığını iddia ediyor. Ancak 2017’de European Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışma, açlığın yatıştırılmasında zeytinyağından daha kötü bir performans sergilediğini ve yağ yakımı sağlayacak metabolizma hızına hiçbir etkisi olmadığını gösterdi.

KARAR: Abartılmış.

Sumbal, “Başka bir yerden alınan kalorileri kesmeden yüksek kalorili Hindistan cevizi yağını diyetinize öylece eklemek kilo alımına neden olacaktır” diyor. Bunun yerine, kat edeceğiniz kilometreleri artırın ve dilerseniz makul miktarlarda Hindistan cevizi yağı ekleyebileceğiniz porsiyon boyutunuza odaklanın.

KOMBU ÇAYI (KOMBUCHA)

ŞÖHRET İDDİASI: Mide sağlığını iyileştirir

İçecekteki probiyotik unsurlar daha iyi bir sindirim sistemi sağlığı, gelişmiş bağışıklık sistemi ve azalan kas enflamasyonuyla ilişkilendiriliyor. Ancak etiketleri okumayı unutmayın. Kombu çayının sirkeyi andıran bir tadı olabilir, bu yüzden damak tadınıza daha çok hitap etmesi için fazla şeker eklemekten kaçının. Eklenen bu şekerin zararı, probiyotiklerin faydasından ağır basabilir. O nedenle, kombu çayınızı çok düşük miktarda şekerle, hatta bal gibi doğal tatlandırıcılarla tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

KARAR: Kahraman.

Probiyotiklerden tam fayda sağlamak için diyetinize yoğurt ve diğer fermente yiyecekleri eklemek en iyisi olacaktır.

KEMİK SUYU

ŞÖHRET İDDİASI: Eklem sağlığını iyileştirir

Kızarmış hayvan kemiklerinden ve bağ dokularından yapılan kemik suyu, kemiklerin, tendonların, kemik bağ dokularının ve cildin inşasını sağlayan kolajen kaynağı olarak ün kazandı. South Dakota Üniversitesi’nden Dr. William H. Percy, “Kemik suyundaki kolajenin, kolajen oluşumunu artıracağını (ve eklem sağlığını doğrudan etkileyeceğini) düşünmek fazla iyimserliktir” diyor. “Sindirim sistemlerimiz kemik suyundaki kolajeni ayrı aminoasitler halinde parçalıyor ve bunlar, nerede ihtiyaç duyulursa orada kullanılıyor.

Eklem ağrısı konusuna gelince, bu söylemi inceleyen birkaç çalışma, uzun bir koşudan sonra ağrı hisseden ortalama koşucularla değil, kireçlenme gibi elden ayaktan düşüren türden hastalıklara sahip bireylerle, yüksek seviyelerde saf kolajen içeren ek besinlerin verilmesiyle yapılmıştı. Denetime tabi olmayan bir yiyecek olduğundan besin değerleri de değişiklik gösterebilir, bu da tam olarak ne kadar kolajen aldığınızı bilmeyi imkânsız kılar.

KARAR: Abartılmış.

Kemik suyu her şeyi tedavi eden bir içecek olmasa da besin değerleri protein ve elektrolit bakımından yüksek olduğundan iyileşme süreci için faydalıdır.

MERADA OTLAYAN HAYVANLARDAN ET VE SÜT ÜRÜNLERİ

ŞÖHRET İDDİASI: Omega-3’ün gücü

Araştırmalar, merada otlayan ineklerin daha düşük doymuş yağ ve enflamasyonu tetikleyen omega-6 yağ asitleri ve daha yüksek E vitamini, beta karoten, kalp dostu omega-3 yağ asitleri içerdiğini gösterdi. Taub-Dix, ceviz ve somon gibi diğer yiyeceklerin de E vitamini ve omega-3 bakımından zengin olduğunu ancak konu et ve süt ürünlerine geldiğinde merada otlanan hayvanların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

KARAR: Kahraman.

Koşu sonrası tüketeceğiniz burger ve çikolatalı sütten en fazla faydayı sağlamak için biraz daha pahalı da olsa doğal, merada otlayan hayvanlardan elde edilen ürünleri tercih edin.

HEPSİ BİR ARADA

Bu ‘Kahramanları‘ Günlük Diyetinizin Bir Parçası Yapın

1 Balla tatlandıracağınız kombu çayının yanında bir avuç cevizle öğleden sonra açlığınızı yatıştırın.
2 Bir parça merada otlayan dana bifteğini ızgara yapın ve esmer pirinç ile sotelenmiş sebzelerle akşam yemeğinizde servis edin.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register