Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Antrenman Süresini Yarı Yarıya Azaltsanız da Aynı Sonuçları Almanızı Sağlayan En Doğal Kaynak Nedir?


Antrenmanı hayal edin, gerçekten kuvvet kazanın. 

Untitled-1

Bu sabah ki ağırlık antrenmanını yapmak yerine uyumayı mı tercih ettiniz? Uyanınca yapmanızı istediğimiz şey şu: Kaçırdığınız antrenmanı aşama aşama hayal edin. Bunu daha fazla suçluluk duygusu hissedin diye değil, yapmadığınız antrenmanın faydasını görün diye söylüyoruz.

Biraz daha açalım: Zihin ve kaslar arasındaki etkileşimin ne denli güçlü olduğu bilinen bir gerçek. Almanya’da bulunan Giessen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu etkileşimden yola çıkarak, gerçek antrenmanlardan bazılarını hayali antrenmanlarla değiştirdiğinizde, kuvvet kazanımınızda kayda değer bir düşüş olmayacağını öne sürüyor. Yaptıkları çalışmada, katılımcılar dört hafta boyunca haftada üç kez antrenman yaptılar ve programlarına calf raise, leg press, bench press ve triceps extension hareketlerini eklediler. İkinci dört haftalık periyotta ise, bazı katılımcılar antrenmanlarının yarısını hayali antrenmanlarla değiştirdiler. Yani yaptıkları her tekrarı zihinlerinde canlandırdılar.

Araştırmanın sonunda, sekiz hafta boyunca gerçek antrenmanlar yapan grubun kuvveti yüzde 5, araya hayali programlar katan grubunki ise yüzde 4 arttı. Gördüğünüz gibi, arada dramatik bir fark yok.

Yani trafiğe takılarak kaçırdığınız bir antrenman olursa, zihninizde yapın. Dikkat etmeniz gereken nokta, belli bir programı sırasıyla canlandırmanız ve o esnada çalışması gereken kaslara odaklanmanız.

You don't have permission to register