Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bilmece

Sizi daha nazik, iş yerinde daha mutlu ve sigara içmeye daha az eğilimli yapan şey nedir?

Ailenizi seviyor olabilirsiniz; fakat kim babasının kötü şakalarından, teyzesinin bitmek bilmeyen, patavatsız kariyer yorumlarından ve sakin kalamayan amcasının uzayıp giden politik sohbetlerinden şikâyet etmemiştir ki?

Arkadaşlarınızı, eşinizi ve meslektaşlarınızı kendiniz seçersiniz. Ancak aileniz içine doğduğunuz bir ortamdır ve bazen size beraber yaşamayı öğrenmek zorunda olduğunuz, doğuştan gelen bir hastalık gibi hissettirebilir.

Yine de aile, tedavi gerektiren bir hastalıktan ziyade tedaviyi içinde bulunduran bir durum gibidir. Örneğin, kardeşlerimizle olan ilişkilerimiz bizi duygusal olarak yetiştiren en önemli bağlardan biridir. Brigham Young Üniversitesi’nden psikologlar, kardeşlerle olan yakınlığın anlayışı geliştirdiğini ve “diğer insanları düşünme ve fedakârlık seviyelerini” artırdığını buldu.

Akşam yemeğine ailesi ile birlikte oturan genç erkekler okulda daha iyi performans sergiliyor ve yaşıtlarına kıyasla sigara ya da içki içmeye yüzde 50 daha az eğilimli oluyor. Öte yandan, babasıyla gergin bir ilişkisi olanlar madde kullanmaya yüzde 400 daha yatkın oluyor. Yakınlarınızla kaliteli zaman geçirmek, yılbaşı gecesi kumanda savaşı çıksa bile, beyninizin oksitosin ve opioid gibi anksiyeteyi ve öfke duygularını azaltan, bağlanma kimyasalları salgılamasını sağlıyor.

Bu sırada babalar da çocuklarına yakın olduklarında daha iyi bir psikolojinin faydalarından yararlanıyor ve sonucunda istatistiksel olarak işlerinden daha çok tatmin oluyorlar. Bir ailenin kıymetli çocuğu olsanız da, kendi çocuklarınız olsa da, size en yakın ve sizin için en önemli kişilerin hayatınızı zenginleştireceğini unutmayın. Hiç kimsenin mükemmel bir ailesi yoktur ancak aile ne olursa olsun değerlidir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register