Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bilmece

Alpler’den gelen hangi geleneksel yiyecek karaciğerinizi korur?

Konu günümüzün sağlık sorunları olunca, İsviçreliler tarafsızlık politikalarını bir kenara bırakıp savaşa giriyorlar. Hatta obezite, kalp sorunları, karaciğer rahatsızlıkları ve depresyondaki düşük oranlarıyla, birçok gelişmiş ülkeden çok daha iyi bir durumdalar.

En çok bilinen ihracat ürünleri çikolata, peynir ve çakı olan bir ülke için, hiç de fena sayılmaz. Bu ihracat ürünlerinden bir tanesi, araştırmalara göre, sağlık konusunda bizim de işimize yarayabilir.

Fondü

Texas A&M Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, yıllanmış peynirde bulunan poliamin isimli bileşenin, zarar görmüş karaciğer hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ortaya çıkardı. Karaciğer rahatsızlığını ve kanser riskini azaltmasının yanı sıra aynı bileşenin, Nature Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre, farelerin yaşam sürelerini %25 artırdığı da ortaya çıktı. İnsan denekler üzerinde yapılan bir başka araştırmaysa, bu bileşenden daha fazla tüketmenin kan basıncını azalttığını ve kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü buldu. Dahası, poliaminin, bol miktarda tuz tüketilen bir beslenme düzeninin zararlarını azalttığını saptayan araştırmalar da var.

Bundan faydalanmak için İsviçre’ye gitmenize gerek yok. Gravyer, cheddar ve emmantal peynirini kendiniz de eritebilirsiniz. Olgun peynirler hem poliamin açısından daha zengindir hem de enzimleri proteini daha hızlı parçalar. Beraberinde sarımsak ve biberin de oldukça iyi gideceğini belirtelim.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register