Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Daha İyi Bir Kumsal Koşusu için 6 İpucu

Tavsiyelerimize göz atmadan kendinizi sahil koşularına vurmayın.

Her zaman fırsatımız olamıyor ama yaz aylarında antrenmanları sahile taşıyabilmek çok keyifli. Fakat yeni şeyler denerken ve vücutlarımızı test ederken, dikkatli olmak gereken noktalar var çünkü sahilde koşmak ‘yanlış’ da olabilir.

Manhattan Footcare and Brighton Beach Orthopedics’den Dr. Brian Dawson’a göre ” Dizlerimizi zorlamıyor gibi görünse de, en fit koşucular için bile kumda koşmak bazı kasların ve aşağı bölge tendonlarının fazla zorlanmasına sebep olabilir.” Birçok koşucuda yıllarca koşmanın ve genetik faktörlerin etkisiye sert baldırlar olduğunu söyleyen Dawson, bunun sahil koşularında ayak ve bilek sakatlanmalarına sebep olabileceğini belirtiyor. Genel olarak bir antrenman tarzını seven kişilere “yapma” demek doğru değil. Bunun için Dawson bir  fizyoterapist, spor masörü ve ortopedi uzmanıyla beraber çalışarak sakatlanmanın minimize edileceği bir set teknik geliştirdi.

Dawson’a göre sahil koşularının en önemli güzelliği oldukça efektif olmaları. “Vücudunuz daha çok çalışır, yakılan kalori miktarı oldukça fazladır, kas gelişimi ve kardiyo ritmi yoğunlaşır.

Sahile gitme zamanıysa daha sağlıklı bir koşu için Dawson’ın 6 uzman önerisine göz atalım:

1) Ön ve orta ayaklarınızla adımınızı atmaya çalışın! Topuktan destek olarak koşmak sert zeminlerde doğru da olsa, kum gibi yumuşak zeminlerde sakatlanmak için birebir. Topuklarınız kuma gömüldüğü sürece bacak kaslarınız aşırı gerilecektir. Kendinizi ön ayağınız üzerinden, hatta ayak parmaklarınızdan güç alarak itmeye çalışın.

2) Gövdeyi ihmal etmeyin! Hangi zeminde koşuyor olursanız olun, güçlü sırt ve karın kasları çok önemli. Vücudunuzu koşu boyunca dik tutabilmek ve omurga eğilmelerini engellemek için karın kaslarınız ve sırtınız sıkılı olsun.

3) Makul bir hız tutturun! Çok hızlı olmaya zorlamamanız gerektiği çok bariz fakat yeni bir aktiviteye insanın kendini kaptırması da çok doğal. 40 dakika koşmaya alışkın bir bünyeniz bile olsa sahilde 15 dakikayla başlayın ve hızınızı yavaşça arttırın. Vücudunuzun adapte olması için zamana ihtiyacı olabilir.

4) Kıyıdan koşun! Kıyıdaki ıslak topraklar daha sıkı olur ve koşmak için daha stabil bir zemin sunar.

5) Esneyin, esneyin ve esneyin! Esnemek yeni en iyi arkadaşınız olabilir. Her koşu için önemli de olsa sahilde daha da önemli. Kapsamlı bir baldır, harmstring ve quad esnetmesi burkulma ve gerilmelerin önüne geçecektir.

6) Suya girin! Koşudan sonra tuzlu suda 15-20 dakika vakit geçirin. Dawson’a göre bu antrenman sonrası iltihaplara karşı etkili olacak.

You don't have permission to register