Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Eski NCAA Şampiyonu Gabe Proctor Hayatını Kaybetti


Gabe Proctor, depresyonu yenemedi ve bu durum da onun hayatına mâl oldu.

Koşunun beden ve ruh sağlığımıza olumlu bir etkisinin olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak kimi zaman hiç istemediğimiz olaylar yaşanabiliyor. Hayatın tatlı yönlerinin kadar, acı yönlerinin de olması ve her gün yaşadığımız stres, depresyona yol açabiliyor. Eski NCAA şampiyonu Gabe Proctor da şiddetli depresyona sahipti.

Geçtiğimiz Salı günü ailesi Proctor’un intihar ettiğini açıkladı. 27 yaşında olan bu başarılı koşucu, Vermont  Lyndonville’deki ebeveynlerinin evinde hayatını kaybetti. Ailesinin yaptığı açıklama da şu; “Gabe, çaresiz bir hastalığa sahipti-şiddetli depresyon. Sonuç olarak da bu hastalığı, kendi hayatını aldı.”

2013 yılında Proctor, Batı Eyaleti Colorado Üniversitesi için koştu; 5000 ve 10.000 metrede NCAA Division II’de ulusal şampiyon oldu. Üniversiteden sonra, daha uzak mesafelere gitti ve koşu alanındaki en iyi zamanlarına da gittiği yerlerde imza attı. 2014’te yarı maratonu 1:02:22 olarak, maratonu ise 2:13:45 olarak tamamladı. Los Angeles’ta düzenlenen Olympic Marathon Trials’ta yarışarak ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Proctor, Etiyopya’nın Mekelle şehrinde dünyaya geldi. 2000 yılında o ve kız kardeşi, Jim ve Caryl Proctor tarafından evlat edinildi.  Bu yeni ailesinde ilgi ve sevgiyle büyütüldü. Aile, açıklamalarında “Gabe, kalbi bütün dünyadan daha büyük olan genç bir adamdı,” açıklamasını yaptı.  “O, iyi bir oğul ve sevgi dolu bir kardeşti. Çocukları, özellikle de yeğenlerini severdi. Her zaman başkalarına yardım etmek isteyen, çok nazik ve cömert bir insandı. Başkalarının reddettiği insanlara her zaman nazik davrandı. Derin bir özlem duyduğu Etiyopya’daki ailesinin bakımını üstlenmek için koştu. Koşarken ana motivasyonu, ailesine verebileceği parayı artırmaktı. ”

Proctor’ün menajeri Hawi Keflezighi de yaptığı açıklamada “Çok komikti. Onunla ne zaman konuşsam gülerdim “dedi.  “Çok eğlenceli, güzel, düşünceli ve saygılı biriydi.”

Işıklar içinde uyuman dileğiyle, Gabe Proctor!

 

 

You don't have permission to register