Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Fazla Kafein Zararlı Mı?

Spor beslenmesi literatüründe önerilen yüksek miktarlarda kafeini almayın.

Evet, kafein spor performansını artırabilir. Bunu zaten biliyoruz. Ancak bu, ne kadar fazla olursa o kadar iyi olduğu anlamına gelmiyor, özellikle de uzun vadeli böbreküstü bezi sağlığınız ya da merkezi sinir sisteminizi aşırı çalıştırma ihtimaliyle ilgili endişeleriniz varsa.

Spor beslenmesi literatüründe bulacağınız çoğu öneri, size günlük olarak vücut ağırlığınızın her kilogramı için 1-3 mg kafein tüketmenizi söylüyor. 68 kilogramlık bir atlet için bu, 70-120 mg kafein demektir. Ancak mümkün olduğunca minimum miktarı tercih etmenizi öneririz çünkü kafein alımı çok yüksek olduğunda ya da çok uzun sürdüğünde, sinirlilik, endişe, insomnia, baş ağrısı, baş dönmesi ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi yan etkileri artırır; bu etkilerin hepsi de atletik performansınızı zayıflatabilir ve uzun vadeli olarak böbreküstü bezi sorunu yaratabilir. Yine de birçok atlet 75 mg gibi düşük bir miktardaki kafeinden dahi ergojenik faydalar sağlıyor ki bu miktar, birçok antrenman öncesi karışımlarının ve kapsüllerinin içerdiği miktarla kıyaslanınca hiçbir şey. Bu yazının ilerleyen bölümlerinde kendiniz için doğru kafein miktarını nasıl ölçeceğinize dair daha çok bilgi edineceksiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register