Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hayatı Rekor Olan Atlet Jesse Owens


1936 Berlin Olimpiyatları’nda kırdığı rekorlarla tarihe geçen atlet Jesse Owens’ın hayatını sizin için derledik.

Propaganda ve ırkçılık arasında kalmasına rağmen sporun dostluk olduğunu tüm dünyaya kanıtlayan atletin asıl adı James Cleveland Owens’tır. Alabama’da doğmasına rağmen yükselen ırkçılık dalgası yüzünden 8 yaşında ailesiyle beraber Ohio’ya yerleşmek zorunda kaldı.

1936 Berlin Olimpiyatları’na katılan atletin uzun atlamada kırdığı rekor 25 sene geçilemedi. 1 saat içinde 3 rekor kırıp kendi rekorlarını dahi egale etti. 100 metrede, uzun atlamada, 200 metrede ve 4×100 metre bayrak yarışında toplam 4 altın madalya kazandı. Kazandığı madalyalardan biri 2013 yılında 1.5 milyon dolara satılarak yine bir rekora imza attı.

Olimpiyatlarda en yakın rakibi Luz Long ile tarihe geçecek bir dostluk sergiledi. 2. Dünya Savaşı sırasında Sicilya’da hayatını kaybeden Long için Owen şu sözleri sarfetti: “Bugüne kadar kazandığım tüm madalya ve kupaları eritseniz, o anda Long’a karşı hissettiğim 24 karat dostluğun kaplaması bile etmez“. Ayrıca Long’un oğlunun düğününde sağdıçlık yaptığını da ekleyelim.

ADOLF HİTLER’İN KENDİSİNİ TEBRİK ETMEDİĞİ GERÇEĞİ

Genel kanıya göre 1936’da gösterdiği üstün başarı sebebiyle Hitler stadı terketmiştir. Fakat gerçekte olanın farklı olduğu sonradan ortaya çıktı.

2 ağustos 1936’da yani yarışların ilk gününde Hitler, tribünde kendisine özel ayrılmış bölüme Hans Woellke ile beraber Jesse Owen’ı da davet eder ve kutlar. Fakat Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Henri de Baillet-Latour’un kendisini uyarması üzerine Hitler, kazananları bir daha halkın önünde tebrik etmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine Owen’in Afro-Amerikan olmasından dolayı tebrik etmediği iddia edildi. Daha sonradan verdiği demeçte Hitler’in kendisini hor gördüğü iddiasını yalanlamış, tam tersi ABD başkanı Franklin Roosevelt tarafından hor görüldüğünü söylemiştir. İnanılmaz ama Başkan tebrik için Beyaz Saray’a davet etmemişti bile ünlü atleti. Ama şu bir gerçek ki madalya merasimi sırasında Nazi işareti yapmadı Owens!

Owens ülkesinde gereken itibarı uzun süre göremedi. Hayatta kalabilmek için arabalara, hatta köpeklere karşı yarışarak para kazandı. 1976 yılında kendisine Presidential Medal of Freedom verilerek iade-i itibar yapıldı.


About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register