Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İnternet Kesilince Ne Yapmalı?


Artık internet ne bir lüks, ne de bir hobi; artık internet zaruri bir ihtiyaç, hatta bağımlılık. Öyle bir haber yayıldı ki sosyal medyada, yüzünü telefon ekranından ayırmayanları bir korku saldı. Altyapıda yapılacak kontroller yüzünden dünya çapında bir kesintiyle karşılaşma olasılığımız bulunuyor.

IP adresleri kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), DNS‘i ve internet adres defterlerini koruyan şifreleme anahtarlarını değiştiriyor. CRA‘ya (İletişim Düzenleme Kurumu) göre güvenli bir DNS için gerekli bir adım. Kurum yaptığı açıklama şöyle dedi:

Daha da açıklığa kavuşturmak gerekirse, ağ operatörleri veya İnternet Servis Sağlayıcıları (ISPs) bu değişiklik için hazırlanmamışsa, bu durumdan bazı internet kullanıcıları etkilenebilir. Ancak, bu etki uygun sistem güvenlik uzantılarını etkinleştirerek önlenebilir.

Mobil Analiz Grubu’ndan analist Eldar Murtazin, önümüzdeki 24 saat içerisinde internet kullanıcılarının bazı problemlerle karşılaşabileceğini belirtti. Söz konusu sorunlar, kendisini bazı sitelere ulaşamama veya internet hızında yaşanan düşüş şeklinde gösterebilir. Eski bir sağlayıcı kullanan internet kullancıların ise sorunla karşılaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğu belirtiliyor. ICANN tarafından başlatılan testlerde, şifreleme anahtarlarının değişimi esnasında bazı küçük problemlerin yaşandığı şimdiden görüldü.

İnternet Kesilecek Mi?

Dijital ekonomi uzmanı Arseny Shcheltsin ise, ana yazılımın çoktan başarılı bir şekilde güncellendiği için korkacak bir şey olmadığını belirtti. Şifreleme anahtarlarının değiştirilmesi, internet altyapısına yönelik tehditlerin artması sonucunda gerekli hale geldi.

İnternet Kesilince Ne Yapacağız?

Spekülasyonlar bir yana, diyelim ki internetimizde kesinti meydana geldi. Eskiden olsa normal karşılardık, ama hep çevrimiçi olmaya alıştık uzun bir süredir. Bu alışmadığımız durumda neler yapabiliriz? Şimdiden bir plan çıkarmak iyi olacaktır. Runner’s World Türkiye olarak bir plan çıkardık.

  • Kitap okuyabilirsiniz: Birbirimize hiç yalan söylemeyelim. İnternet ve özellikle sosyal medya yüzünden kitaplığımıza az bakar olduk. Bu olası kesinti araları bozuk sevgilileri bir araya getirecek bir fırsat olabilir.
  • Arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz: Hepimiz uzun zamandır yakınlarımızı ihmal ediyoruz. Sadece parmakla ekrana basarak iletişim kurduğumuzu düşünüyoruz. Bu kesinti bir fırsat olabilir. Telefon rehberinizden arkadaşınızı bulun ve arayın. Henüz havalar çok soğumadan dışarı çıkabilirsiniz mesela. Kötü mü olur?
  • Spor yapmaya vakit bulabilirsiniz: Bir süre çevrimdışı olunca spor yapmamak için bahaneniz de kalmayacak. Dışarı çıkıp koşmaya ne dersiniz? İnanın zaman nasıl geçti anlamayacaksınız bile. Çok iyi gelecek. Hatta havuza ya da fitness salonuna da yazılabilirsiniz caymadan.
  • Dizi izlemeye de dersiniz?: Uzun zamandır Friends’i baştan izlemek istiyordunuz, çünkü tüm arkadaşlarınız birkaç kez izledi baştan zaten. Buyrun size fırsat. Battaniyeyi üstünüze çekin ve dizi izleyin.

 

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register