Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Isaac Makwala ile IAAF Arasında Kriz Yaşandı!

Dünya Atletizm Şampiyonaları’nda şok eden bir gelişme: Isaac Makwala, erkekler 400 metre finaline katılmak için geldiği Londra Stadyumu’na yetkililer tarafından alınmadığını söyledi.

Botswanalı atlet Isaac Makwala ile Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) arasında kriz yaşandı.

Kaldığı otelde kaptığı virüs sebebiyle pazartesi günü 200 metre elemelerinden çekilen Makwala, salı günü de 400 metre finallerinde mücadele edemedi. Sağlık problemini atlatamadığı için bu yönde bir karar aldığı düşünülen 30 yaşındaki sporcu, şimdi de kişisel Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamayla gündemde.  Sağlık durumunun iyi olduğunu ve 400 metre finalinde yarışmak için Londra Stadyumu’na geldiğini belirten Makwala, sporcu girişinde bekleyen hükümet yetkililerinin kendisini stadyuma almadığını ve söyledi.

Ancak IAAF’in bu açıklamasına Botswana cephesinden tepkiler de gecikmedi. Ülkenin olimpiyat komitesinin başında bulunan Falcon Sedimo, sporcusuna resmi bir sağlık taraması yapılmadığını belirterek, aynı zamanda kendilerine Makwala’nın yarışamayacağına ilişkin herhangi bir bilgi de verilmediğini söyledi. Kafilenin sağlık heyetinde yer alan Simon O’Brien da yaşanan duruma IAAF’in iletişim zafiyetinin sebep olduğunu dile getirdi.

Botswana ile IAAF yönetimi arasında yaşanan krize bir yorum da, Makwala’nın yarışamadığı 400 metre finalini rahat bir şekilde kazanan dünya rekormeni Wayde van Niekerk’ten geldi. Güney Afrikalı sporcu, üst üste ikinci dünya şampiyonluğuna ulaştığı mücadelenin ardından yaptığı açıklamada “Makwala’ya da yarışma şansının tanınmasını tercih ederdim. Ona büyük bir sempatim var ve bence yarışta da iyi iş çıkarabilirdi. Kazandığım madalyayı ona vermek isterdim” diye konuştu.

Kaynak: Haber, Eurosport Türkiye’den derlenmiştir.

You don't have permission to register