Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kardiyo Yapmanın Faydaları

Daha keskin bir zekâ ve yüksek bir mental performans için kardiyonun çok etkili olduğu bir gerçek. Ama en iyi sonuç için iyi bir zamanlama her şeydir. Yazı: Derya Kuş Yavuz

Erken kalkarak kahvaltıdan önce koşu ayakkabılarınızı geçirip yola dökülmek, günün devamı için metabolizmayı harekete geçirmenin en iyi yollarından biridir. Ama arzu ettiğiniz şey mental olarak da “fit” olmaksa, güncel bir bilimsel çalışma, iyi zamanlanmış bir mesai sonrası koşusunun bunu sağlayabildiğini söylüyor.

Beyin ile vücut arasındaki bağlantı mükemmel bir şekilde kurulmuştur: Egzersiz yaptığınızda, norepinefrin ve dopamin gibi kimyasal bileşikler salgılanır ve bu bileşikler hipokampüsü uyararak nöral aktiviteleri geliştirir. En parlak fikirleri koşarken bulmanızın muhtemel nedeni de bu olsa gerek. Ancak Current Biology tarafından yapılan bir araştırma, zaman ve koşulları doğru ayarlandığında, kardiyonun hafızanızı hiç olmadığı kadar iyileştirebildiğini buldu.

Öğretici bir işin (ofiste beyin fırtınası gerektiren yaratıcı bir görev gibi) ardından birkaç saat sonra egzersiz yapın. Araştırmaya göre bunu yapmak, hipokampüsün yüksek devrede çalışmasını sağlıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Kısa vadede akşam koşusu, yarınki sunumun ana konusunu hemen kapmanıza yardım ediyor. Uzun vadede ise, ileri yaşlardaki olası bilişsel zayıflamayla savaşıyor. Mesai bitiminden sonra koşmak, hem bugün hem de gelecekteki akıl sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register