Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kilo Vermenin Hızlı Yolu Kahvaltıdan Geçiyor


Yeni bir araştırmaya göre, sabah erken saatte antrenman yaptıktan sonra kahvaltı yapmak, kilo vermenin en akıllıca yolu olabilir.

 Güne kalorili bir kahvaltıyla başlama konusunu büyük oranda hallettik. Şimdiki kahvaltı ihtilafı daha farklı: Bir bakış açısı, kahvaltıyı pas geçip aç karnına antrenman yapmanın, metabolizmayı ateşleyip toplam yağ yakım oranını yüzde 8 artırdığını öne sürüyor. Buna alternatif diğer görüş ise, kahvaltının sindirilmesini bekleyip daha yoğun bir antrenman yaparak daha hızlı kilo vermeyi öneriyor. İkisi de cezbedici olduğu için, durum biraz kafa karıştırıcı. Scranton Üniversitesi’nde yapılan güncel bir araştırma, aç karnına egzersizin kilo vermek için daha etkili olduğu bilgisini doğruluyor ama bu bilgiyi yukarıdaki görüşten farklı argümanlara dayandırıyor.Araştırmacılar, sabahları kahvaltı- antrenman zamanlamasının, günün devamındaki iştahı nasıl etkilediğini bulmaya çalıştılar. İki katılımcı grubuna farklı zamanlarda birebir aynı kahvaltı verildi. Herhangi bir yönlendirme yapılmadan, öğle ve akşam yemeği için ne zaman kendilerini hazır hissettikleri gözlendi.

Günün ilk öğününü kettlebell’i salladıktan sonra yiyenler, önce yiyenlere nazaran gün boyunca 900 kalori daha az tükettiler. Bu sonuç, egzersiz yapmanın, yemek görsellerine karşı beynin verdiği nöral tepkinin miktarını azaltabildiğini söyleyen bir önceki araştırmayı da doğruluyor.

İradeli olmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz şu kış aylarında, gün içinde açlık krizleri yaşamayıp hem de 900 kalori az alma ihtimali kulağa hoş geliyor. Kahvaltıyı egzersizin ardından yapmanın bir avantajı da, geçiştirmekten ziyade onu doyurucu bir öğüne dönüştürebilmeniz. Pratik bir tost, rahatlıkla yerini füme somonlu ve yumurtalı ekmek üstüne bırakabiliyor.

You don't have permission to register