Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşmanın Yaşı Olmaz!


Dünyanın en yaşlı koşucusu Fauja Singh tam 9 maratona katıldı! Herkes ona Tornado diyor. Kim böyle güzel bir ünvanı istemez? 107 yaşındaki delikanlı atlet önyargılara adeta meydan okuyor.

1 Nisan 1911 doğumlu Hint asıllı İngiliz vatandaşı olan Fauja Singh 5 yaşına kadar yürümesini dahi engelleyecek kadar güçsüz bacaklara sahipti. 15 yaşına kadar dinlenmeden yürüyemiyordu. 30’lu yaşlarda koşmaya merak sarsa da bir türlü imkan bulamadı. 85’ine geldiğinde 5 oğlu, büyük kızı ve eşini kaybetmiş, belki de tükenmiş haldeyken Londra’da herkesi maratona davet eden bir reklam gördü ve hayatı tüm ‘Her şeyin bir yaşı var’ önyargısına inat değişti. Tarih 16 Nisan 2000 olduğunda Londra Maratonu‘na katılan binlerce insan arasında o yarışı 2. tamamladı!

Sağlığının hala iyi olmasını yaptığı günlük egzersizlere, vejetaryen oluşuna ve Brahmanizm öğretisine bağlayan Fauja hiçbir ilaç kullanmadığını özellikle belirtiyor ve ekliyor: Hala aktifim ve tembel olan insanlara göre daha iyi görünüyorum. Onlar çöküyorlar, ben vücudumu olduğu gibi tutuyorum, peki kazanan kim? Aktif olmak ilaç gibi. Bu ilaçtan mahrum kalmak istemiyorum.

Koşarken son yarışı olduğunu anladığını söylediği Hong Kong Maratonu‘ndan sonra emekli olsa da her gün en az dört saat koşmaktan hala vazgeçmiyor. Onun da her röportajında dediği gibi gerçekten de koşmak bir yaşam tarzı!

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register