Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kreatinin Gücü


Kreatin vücudunuzda gözle görülür değişiklik sağlayan az sayıdaki besin takviyelerinden biridir.

Untitled-1

Etki süresi kısadır
Kreatinin farkını görmek için haftalarca beklemenize gerek yok. Araştırmalar, 5-7 gün boyunca yapılan 20 gramlık kreatin yüklemesinin, kaslardaki kreatin depolarını yüzde 10 ile 30 arasında artırdığını kanıtladı. Bu sayede kısa sürede yüksek güç gerektiren egzersizlerdeki performansınız da artıyor. Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırma kreatinin etkisinin 72 saat boyunca sürdüğünü söylüyor.

Güç artışı sağlar
Söz ne zaman kreatinden açılsa, besin takviyelerine körü körüne karşı olan kesimden şu karşıt tez ortaya atılır; kreatinin kazandırdığı kilolar kas değil su. Şimdi bu tezi Journal of the International Society of Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırmayla çökertelim. Söz konusu araştırmaya göre, iki denek grubu, 12 hafta boyunca yüksek ağılıklarla bir antrenman programına tabii tutulmuş. İlk denek grubuna bir hafta boyunca 25 gram (yükleme aşaması), sonraki haftalarda ise 5’er gram (koruma aşaması) kreatin verilmiş. Diğer gruba ise plasebo verilmiş. Araştırma süresi boyunca kreatin kullanan grubun kas kütlesi yüzde 6,3 bench press ve squat’ta kaldırdığı maksimum ağırlık ise yüzde 24 ile 32 arasında artmış. Bu rakam, kreatin kullanmayanlarda ise neredeyse yarı yarıya daha az çıkmış.

Performansınızı artırır
Kreatinin faydası sadece iri kaslarla sınırlı değil. Kreatin, her türlü spor dalındaki performansınızı (basketbolda yukarı sıçrama mesafenizi, futbolda depara kalkma hızınızı vs.) artırıyor. Endocrinology ve Metabolism dergisinde yayımlanan bir makalede düzenli olarak spora giden 40 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları da bu bulguyu destekliyor. Söz konusu araştırmada iki gruptan birine kreatin, diğerine ise plasebo verilmiş. Altı gün boyunca kreatin alan grup, gün içerisinde normale oranla daha az yorulduğunu belirtmiş. Ayrıca bu grubun altıncı günün sonunda 40 metredeki depar sürelerinin de kısaldığı gözlemlenmiş.

You don't have permission to register