Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Mikrobiyom Nedir?

Metabolizmanızın en önemli parçalarından biri de mikrobiyomunuzdur.

Bağırsaklarınızdaki bakterilerin ekosistemi olan mikrobiyom, besinlerin parçalanmasını sağlar ve tıpkı enflamasyonu azalttığı gibi, obeziteyi de önleyebilecek kimyasallar üretir. Sağlıklı bir mikrobiyom yağmur ormanı gibidir. Göbekli insanların mikrobiyomu ise daha çoraktır. Buradaki anahtar nokta biyolojik çeşitliliktir. Obez insanların bağırsaklarındaki bakterilerin daha az çeşitliliğe sahip olduğunu ifade eden Minnesota Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü profesörlerinden Dan Knights, “Bu bakteriler iyi ve kötü binlerce bileşenin üretildiği bir fabrika gibidir. Bakterileri ne kadar iyi beslerseniz o kadar iyi bileşenler oluşturursunuz,” diyor.

Vahşice Beslen

İçinizdeki Amazon’u korumak için doğal yiyecekleri tercih edin. Doğanın bir lif cenneti olduğunu söyleyen Knights, “Her bir bitkinin kendine özgü lif dizisi vardır ve hem farklı kimyasal yapıları hem de barındırdıkları farklı bakterilerle birbirlerinden ayrılırlar,” diyor. Günde 30 gram lif tüketmeyi hedefleyin. Zira meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıllı mahsuller gibi lif açısından zengin besinler, enflamasyon ve metabolik problemlerinizin azalmasını sağlayan kısa zincirli yağ asitleriyle bağlantılıdır. Ayrıca yapılan bir araştırmada, günlük lif alımını 10 gram artıran kişilerin içsel yağlanmalarında yüzde 3.7’lik bir düşüş gözlendi. Bununla birlikte takviye gıdaları da kullanabilirsiniz: Salatanıza ya da tahıllı gevreğinize iki yemek kaşığı pisilyum ekleyebilirsiniz. Öte yandan Knights gibi, piyasada içerisinde 10-12 gram lif bulunan atıştırmalıkları da tüketebilirsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register