Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sağlıklı Yiyecekleri Daha Lezzetli Hale Getirmenin Yolları

Bu ipuçlarıyla çikolatalı keklerden lahanaya geçişinizi kolaylaştırın. 

beslenme

Eğer yediğiniz sebzeler sadece halka şeklinde ve yağda kızarmışsa benchte hangi sayıyı yakaladığınız çok önemli değil. Doğru beslenme olmazsa antrenmanlar neredeyse işlevsiz kalacaktır. Fakat kruvasanlardan turpgillere geçiş de kolay gerçekleşmeyebilir. Antrenman sonrası kendinizi TV karşısında, internetten yakınlardaki fast food restoranlarının menülerine bakarken bulabilirsiniz. Aynı kaslarınız gibi iştahınız da eğitilebilir. Bu önerilerimizle daha sağlıklı yiyecekleri daha lezzetli hale getirmeniz kolaylaşacak.

Göz zevki önemli

Gökkuşağının tadına bakılmaz mı? Journal of Consumer Research’de yayınlanan bir araştırmaya göre renkli sebzelerden oluşan tabaklar daha cazip ve tatmin edici oluyor ve %22 oranında daha az kalori almanızı sağlayabiliyor. Renkli şekerlerlemeler yemek yerine renkli sebze tabaklarını düşünün.

Ruh halinizi ayarlayın

Televizyon karşısında yenen yemekleri daha sofistike bir soundtrack’e sahip yemeklerle değiştirin. Oxford Universitesi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre rahatlatıcı müzikler yemeklerin daha az tatsız hissedilmesini sağlıyor. Brokolinizi yerken uygun bir albümü tercih edin, Game of Thrones’u sonra da izleyebilirsiniz.

Sıcak mı soğuk mu?

Journal of Sensory Studies’de yayınlanan araştırmaya göre tatlı aromaları algılamamızı sağlayan  TRPM5 reseptörü yemekler daha sıcak olduğunda beyne daha güçlü elektrik sinyalleri yolluyor. Yapılabilecek en doğru şey çeşitli yemek pişirme yollarını deneyip hem emek vermek hem de kendi damak tadınıza uygun yemekleri kendiniz yaparak keşfetmek. Soğuk havuçlara evet; ama soğuk yulaf lapasına hayır!

Tekrar tekrar deneyin

Annenizin çocukken size zorla yedirdiği yeşillikleri düşünün. Aslında anne doğrusunu yapıyordu. Appetite’da yayınlanan makaleye göre aynı tadı tekrar tekrar aldığınızda sebzelere olan sevginiz ve alışkanlığınız gelişiyor. Belki 10 kez deneyecek ve biraz zorlanacaksınız ama 1 ay içinde de değişiklikleri hissetmeye başlayacaksınız. Bir tabak daha ıspanak alır mısınız?

Kötü bir alışkanlık

Yemekten önce göreceğiniz leziz yemek fotoğrafları öğününüzün tadını arttırabilir. Üzülmeyin internette çok da dolaşmanıza gerek yok, anahtar kelime: ‘food porn’. PLoS ONE’ın araştırmasına göre Instagrama girip yemek fotoğrafları arasında biraz dolaştığınızda, algılarınızın etkisiyle önünüze gelen yemeği de daha keyifle yiyeceksiniz.

Çalışmak lazım

Antrenman sonrası yemeğinizin günün en güzel yemeği olması tesadüf değil. Johns Hopkins Üniversitesi öncesinde çalışılan, emek verilen yemeklerin daha lezzetli hissedildiğini söylüyor. Gidip bahçelerden sebze toplamanıza gerek yok tabi ki, fakat evinize vereceğiniz sipariştense markete kısa bir yürüyüşle gidip alışveriş yapmak ve istediğiniz yemekleri de kendinizin hazırlaması yediğinizden daha çok keyif almanızı sağlayacak.

You don't have permission to register