Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Şeker Tüketimine Dikkat!

 

Yakıt alırken şeker tüketimi konusunda aşırıya kaçmayın. Nedenlerini, konularında uzman diş hekimleri açıklıyor.

Bir diş hekimi ve koşucu olarak yaptığı iki işin de hakkını veren Jeremy Hoffman, egzersiz programınızı zenginleştiren jellerin, sakızların ve spor içeceklerinin doğal olarak ağızda bulunan bakterileri beslediğini söylüyor. Hatta biriken mikroplar, diş minelerinize zarar veren bir asit üretebilir.

Diş hekimleri, bu bozulmayı beyaz tebeşir çizgilerine benzetiyor. Spor içeceklerini sık tüketiyorsanız, diş etlerinizde de sorun yaşayabilirsiniz. 2016 ABD Olimpiyat Maratonu Yarışmalarında yarışan Bridget Lyons, bu sıvıların ön dişlerinizin üzerine sıçradığını ve boşluklar için bir alan yaratabildiğini belirtiyor.

Minneapolis’te çalışan diş hekimi Elizabeth Turner da farklı bir şey deniyor; son derece iyi olan bir hastasının yanağına enerji blokları yerleştirip eğitim ve yarışlar sırasında eritmesine izin veriyor. Sonuç mu? Hasta, dişleri arasında çok sayıda küçük çukurla randevuya geliyor.

Çözüm: Maryland Eldersberg’de bir diş hekimi ve maraton koşucusu olan Julia Burchett, “Şekeri yakıt olarak alma yönteminizden bağımsız olarak, şekerli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra ağzınızı su ile çalkayarak dişlerinizi koruyabilirsiniz” açıklamasını yapıyor. Hoffman, günün geri kalanında diyetinizi uygulamanıza devam etmenizi, şekersiz olmayan içecekler ile ağzınıza bir soluklanma hissi yaşatabileceğiniz kanısında. Ve böylece boşluk riskinizi azaltabiliyorsunuz.

Eğer boşluk oluşumuna yatkınsanız, dişlerinize yapışmayan daha ince macunları kullanmayı düşünün. Ve sitrik veya tartarik asit içermeyenleri tercih etmelisiniz;  bu bileşiklerin sık sık veya uzun süreli kullanımlarla mine daha da aşınabilir.

 

You don't have permission to register