Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Sürekli Koşmak

Kimi koşucular esneme, kimi koşucular soğuma yapar. Ancak sakatlıktan korunmanın en iyi yolu sürekliliktir. Yazı: Uğur Mutlu

Bazı konular tartışmaya her zaman açıktır. Esneme egzersizlerini antrenmandan önce mi, yoksa sonra mı yapıyorsunuz? Belki de hamstring kasınızı gerdirmek için ilk kilometrenizi koşmayı bekliyorsunuz. Peki, statik esnemeler mi, yoksa dinamik esnemeler mi daha iyi? Ya da bir ihtimal, bu tartışmalar yüzünden balataları yakmak üzeresiniz. Esneme egzersizleri tüm koşucuların yapmak zorunda hissettiği ancak hangi türünün yapılması gerektiği konusunda asla uzlaşamadıkları bir konudur.

Bu nedenle sizi memnun edecek bir çözüm önerisi sunuyor ve resmi cevabı açıklıyoruz. American Academy of Orthopaedic Surgeons tarafından yapılan bir araştırma, kalf ve quadriceps kaslarınızı esnetmenin, sakatlıklardan korunma sürecinizi baltaladığını söylüyor. Yani hiçbir faydası yok. Aslına bakılırsa, antrenman kalitesini artırmak amacıyla yeni yöntemler deneyen sporcuların, esneme egzersizlerinden kaçınanlara oranla sakatlığa yakalanma riskini artırdığı ortaya çıktı.

Daha da ilginci, bunun tersi de mümkün. Araştırmadaki korunmasız esnemeler yapan esnemeye alışkın katılımcıların, sadece rutinine bağlı kalarak çalışan sporculara oranla başarısızlığa daha meyilli olduğu görüldü.

Sözün özü, esneme egzersizlerini sadece yapmanız gerektiğini düşündüğünüz için yapmamanız gerekiyor. Zamanınızı daha önemli egzersizlerle değerlendirebilirsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register