Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Testosteronu Yükselten En İyi 9 Besin


Kasları şişiren bu besinleri haftalık alışveriş listenize ekleyin ve yakıt sağlayın.

Testosteron erkekliğinizin temelidir ve onu beslemesini bilmeniz gerekir. Kas inşa etmenize yardım eder; cinsel isteklilik, kemiklerin güçlenmesi, kalp, hafıza ve penis boyutu üzerinde söz sahibidir. Sizce de testosteron değeriniz özel bir ilgiyi hak etmiyor mu? Imperial College London’a göre, orta yaşlı bazı erkeklerin bu ilgiyi abartıp testosteron takviyesini bir yaşam tarzı hâline getirmeleri daha büyük problemlere yol açabiliyor. Eğer testosteron değerlerinizi yükseltme ihtiyacı duyuyorsanız, en iyi yol hormon takviyesinden değil erkeklik hormonuna çalışan doğru besinlerden geçiyor.

1 DAHA AKTİF SPERMLER İÇİN ÜZÜM

Her gün bir salkım üzüm yiyerek spermlerinizi harekete geçirin. Üzüm kabuğundaki resveratrol daha güçlü spermlere sahip olmanızı sağlıyor. Çinli araştırmacılar, 500 mg’a eşdeğer bir miktarın -kabaca 5-10 g üzüm kabuğuna denk geliyor- testosteron değerini yükseltmek ve sperm mobilitesini geliştirmek için yeterli olduğunu belirtiyor.

2 CİNSEL İSTEĞİ ARTIRMAK İÇİN TON BALIĞI

Ton balığının kokusu ilk buluşma için ideal olmayabilir, ama D vitamini içeriği öyle. Avusturya’da bulunan Graz Medical Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, D vitamininin libido öldüren ve seks hormonunu bağlayıcı globulin (SHBG) seviyesini baskılayarak testosteron üretimini yüzde 90 oranında artırabildiğini buldu. Bir kutu konserve ton balığı, günlük ihtiyacınızın yüzde yüzünü tamamlayabiliyor.

3 CİNSEL GÜÇSÜZLÜĞE NAR

Boşuna narın bereket getirdiğine inanılmıyor. Bu iyilik etkisi, penisinizde bile kendini gösterebiliyor. International Journal of Impotence Research’te yayımlanan bir araştırma raporuna göre, cinsel güç eksikliği yaşayan erkeklerin yüzde 47’sinde bir bardak antioksidanla dolu nar suyu içtikten sonra gelişme görüldüğü bulundu.

4 KAS GELİŞİMİ İÇİN GEYİK ETİ

Veganlara duyurulur: Carruthers, “Etsiz beslenme programları testosteron oranlarını yüzde 14 düşürebilir” diyor. Diğer yandan Utah Üniversitesi, gereğinden fazla et veya kuzu eti gibi doymuş yağ içeren besinlerle dolu beslenme düzeninin de erkeklik hormonu düzeyini düşürdüğünü buldu. Geyik etinde karar kılalım.

5 KAS ONARIMI IÇIN SARIMSAK

Zayıf kaslara karşı sarımsak tüketin. Bu sebzedeki allicin maddesi, stres hormonu kortizol düzeyini de düşürüyor. Beslenme danışmanı Alan Gordon, “Kortizol ve testosteron, kas hücreleri içindeki aynı bölgeler için çekişiyorlar” diyor. Kortizolü devreden çıkarın ki testosteron işini yapabilsin. Sarımsak çiğ yendiğinde daha çok verim alınabiliyor.

6 DAHA SAĞLIKLI KAN DOLAŞIMI İÇİN BAL

Yatak odasında daha iyi performans göstermek için bal kavanozunun dibini görün. Bal, testosteronla bağlantılı olan boron minerali içerir. Ayrıca nitrik oksit bakımından da zengindir. Gordon, nitrik oksidin damarların açılması ve ereksiyonun sağlanması için anahtar niteliğinde olduğunu söylüyor. 4 çay kaşığı bal, nitrik oksit seviyesini yüzde 50 artırabiliyor.

7 YAĞSIZ BİR VÜCUT İÇİN SÜT

Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları, erkeklerin kadınlara kıyasla daha sert vücutlara sahip olduğu tezini destekleyen yeni bir araştırmaya imza attı. Çalışmada, yağ kütlelerinin daha fazla östrojen içerdiği bulundu. Testosteron seviyenizi sütle yükselterek yağ almayı durdurun. Sütteki amino asitler anabolik hormonların üretimini destekliyor. Bu da yağ yakıp kas kütlesi inşa etmeyi sağlıyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı günde üç adet 200 ml süt içmeyi öneriyor.

8 DAHA ÇOK HORMON ÜRETİMİ İÇİN YUMURTA

Yumurta cinsel hayatınızın da temel besin maddesi olabilir. Klinik diyetisyen Kim Pearson, “Yumurta sarısında bulunan kolesterol, testosteron üretimini teşvik ediyor” diyor. Kalbiniz için endişelenmeyin. Connecticut Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya katılanlar, kolesterol düzeyleri olumsuz etkilenmeden günde üç yumurta yiyebildiler.

9 ÖSTROJENİ DÜŞÜRMEK İÇİN LAHANA

En sağlıklı sebzelerden biri kabul edilen lahana, inole-3 adlı kimyasalla doludur. Bu madde, kanınızı kadınlık hormonu östrojenden temizlemeye yarar. Rockefeller Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, günlük 500 mg inole-3 maddesi alan sağlıklı erkeklerin östrojen seviyelerinin bir haftada yarıya indiği ve testosteron üretiminin daha efektif olduğu gözlemlendi. Masaya daha erkeksi sebzeler koyma zamanı geldi çattı bile.

Yazı: Derya Kuş Yavuz

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register