Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Türkiye Adına Koştu!


Dünyanın en prestijli patika koşusu yarışlarından biri olarak gösterilen UTMB®de, ultra maraton koşucuları Alper Dalkılıç ve Elena Polyakova Columbia sponsorluğunda Türkiye’yi temsil etti.

27 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında Alp Dağları’nda gerçekleşen ve patika koşularının zirvesi sayılan Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), insanın hem fiziksel hem de zihinsel sınırlarını zorlarken dağların tüm güzelliğini adım adım keşfetmek için de bir imkân sunuyor. 2003 yılından beri deneyimli koşuculara ev sahipliği yapan UTMB®, Mont Blanc bölgesi ile Fransa, İtalya ve İsviçre sınırları içerisindeki parkurda gerçekleşiyor. 92 ülkeden 8.000’i aşkın sporcunun katılım gösterdiği yarışların sponsorluğunu 2015 yılından beri Columbia Sportswear üstleniyor.

UTMB®’ye katılmak için dünya çapındaki koşulardan puanlar toplayıp kuraya girmek gerekiyor. Şanslı koşucular, zorlu hava şartları ve engebeli patikalar, karlı ve sulu rotalar, tırmanışlar ve inişler içeren benzersiz bir tecrübe yaşıyor. 2003 yılından beri düzenlenen UTMB® koşusu, zorlu patikalar ve tırmanışların yanı sıra Mont Blanc bölgesi ile Fransa, İtalya ve İsviçre sınırları içinde yaşayan halklara, insani değerlere, çevreye ve spor etiğine bağlılığını sürdürmesi ile dikkat çekiyor.

Columbia Montrail Koşu Grubu koçları Alper Dalkılıç ve Elena Polyakova, Chamonix’de (Fransa) start alan, İtalya ve İsviçre’den geçen ve tekrar Chamonix’de sonlanan 170 km’lik 10.000 m irtifa kazanımı içeren zorlu bir yarışa bu yıl üçüncü kez katıldı. Alper 2014 ve 2017 yılında yarışı tamamlarken bu sefer sağlık nedeniyle yarışı bırakmak zorunda kaldı. Elena ise 170 km’lik yarışı 35:38:55 saatte genel klasmanda 361’inci olarak başarıyla tamamladı (yarışa katılan 2561 kişiden 783 kişi yarışı bıraktı, 1778’i yarışı tamamladı) ve kadınlarda 33 yaş kategorisinde 17’inci oldu.

Ultra maraton koşan çift, UTMB® koşusu için ekipman olarak Columbia’nın patika koşuları için özel olarak tasarladığı Columbia Montrail koleksiyonunu tercih etti.

Dünyanın en zorlayıcı Ultra maraton koşuları arasında gösterilen UTMB®, zor patikaları ve koşu sırasında yaşanan farklı iklim koşulları ile olduğu kadar muhteşem manzaralarıyla da koşucuların hayallerini süslemeye devam edecek.

Alper Dalkılıç Hakkında

1978 yılında İzmir’de doğan Alper Dalkılıç, dağcılık, paraşüt, yamaç paraşütü, maraton koşuları, bisiklet turları ve fotoğrafçılık alanında kendisini geliştirdi.

Alper Dalkılıç, Türkiye’de gerçekleştirdiği birçok tırmanış dışında İran, Gürcistan, Rusya ve Çin’de de yüksek irtifa tırmanışları gerçekleştirdi. Türkiye’de ilki düzenlenen “altı günde 240 km” koşulan Likya Yolu Ultra Maratonu (240 km), 3 ülke (Fransa, İtalya, İsviçre) geçilen 168 km (100 mil) uzunluğundaki Ultra Trail du Mont Blanc yarışı, Gobi Çölü Maratonu sonrasında Dünya’nın dört ayrı kıtasında gerçekleşen, bir hafta süren ve 250 km mesafe koşulan ultra çöl maratonuna katıldı. Grand Slam’e ilk kez bir Türk sporcunun adını yazdırdı. Avrupa kıtasında İzlanda ve Kuzey Amerika kıtasında Büyük Kanyon ultra maratonlarını da başarıyla bitiren Dalkılıç, #7kıta7ultramaraton Projesi’ni tamamladı. 520 km’lik Avustralya’daki ultra maratona katılan ilk Türk sporcu, İzlanda’daki 250 km’lik ultra maratona katılan ilk Türk sporcu ve Kuzey Amerika kıtasında koşulan ve serinin sonuncusu olan 273 km uzunluğundaki Büyük Kanyon Ultra Maratonu’na katılan ilk Türk sporcu ünvanlarına sahiptir.

Elena Polyakova Hakkında

1981 yılında Rusya’da doğan Polyakova, 2003 yılında Türkiye’ye taşındı. 2011 yılından beri ultra maratonlar koşan sporcu birçok yarışmadan ödülle döndü. Likya Yolu Ultra Maratonu’nu (240 km) 2 kere, Runfire Cappadocia Ultra Maratonu’nu (240 km) 2 kere, İznik Ultra Maratonu’nu (130 km) 4 kere kadınlar kategorisinde kazanan Polyakova, 2013 ve 2017 yılında Fransa, İtalya ve İsviçre’den geçen Ultra Trail Du Mont Blanc (100 mil) yarışını başarıyla tamamladı. 2014 yılında Almanya’da Zugspitz Ultratrail (100 km) yarışında kadınlarda üçüncü oldu; aynı yıl içinde Cappadocia Ultra Trail (110 km) yarışını genel klasmanda kazandı (kadın – erkek birincisi oldu). 2015 yılında İspanya’da gerçekleşen Ultra Pirineu (110 km) ve 2016 yılında Dünya’nın en zor yarışlarından biri olan, İtalya’da düzenlenen Tor des Geants (339 km + 30.908 m) yarışlarını başarıyla tamamladı.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register