Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Uykusuzluk Nasıl Engellenir?

4 dakikada uykusuz geçen gecelere son verin!

Akıllı telefonumuz, bilgisayarımız, tabletimiz, televizyon… Uyandığımız andan tekrar yatağa geri dönüşümüze kadar geçen sürede, sürekli mavi ışığa maruz kalıyoruz. Bu durumu, uyku döngümüzün zarar görmemesi ve genel sağlığımız için elimizden geldiğince engellemek istesek de, bu aletleri kapatmak çok da sürdürülebilir bir yöntem değil. Patronunuzun gelecekte e-mail sistemini kaldırması da pek olası olmadığına göre, sizi Georgia Üniversitesi’nden bilim insanlarının getirdiği, daha gerçekçi bir çözümle tanıştırmanın vakti geldi.

Üniversitede yapılan yeni bir araştırma, kayısı kıvamında haşlanmış yumurtanın, bu konuda en önemli silahınız olduğunu ortaya çıkardı. Yumurtanın sarısında bulunan karotenoid maddesi sadece önemli bir antioksidan kaynağı değil, aynı zamanda göz sağlığımız için hayati önem taşıyan A vitamini bakımından da oldukça zengin. Araştırmacılara göre, yumurta sarısı tüketimini artırmak göz sağlığınızı korumakla birlikte, uyku kalitesini de artırıyor.

Son olarak, kayısı kıvamında dememizin sebebini de açıklayalım. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, çırpılmış ya da sahanda yumurta yaptığınızda, bu faydalı besinlerin etkisinin yüzde 50 oranında azaldığını ortaya çıkardı. Dört dakika haşlamak, yumurtanın bu etkisinden faydalanmak için ideal. Kızarmış ekmeği banarak tüketmek de hiç fena olmaz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register