Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yanlış Diyet Yapmanın Sonuçları


Erkekleri etkileyen yeme bozukluklarının hepsi vücut görüntüsü bozukluğu ile ilgili değil ama yine de fiziksel ve zihinsel sağlığınız için tehlike arz edebilirler. Tedavi merkezlerinde görülen diğerlerinden bazıları şöyle:

Çekinik/kısıtlı yiyecek alımı bozukluğu

Duyusal sorunlardan ötürü belirli yiyeceklerden uzak durur ya da bir olayın (boğazına yiyecek takılması gibi) tekrarlanmasından korkarsınız ve bu da ciddi kilo kaybına ve beslenme eksikliğine neden olur.

Boşaltma bozukluğu

Bulimia tarif edilirken, boşaltmanın adı genellikle tıka basa yemeden sonra anılır. Öte yandan aşırı yemiyorsanız bile, kilonuzu kontrol altında tutmak için kendinizi kusmaya zorluyor ya da laksatif kullanıyorsanız, bu tek başına da bir bozukluk olabilir.

Gece yeme sendromu

Gece geç saatlerde aşırı derecede yemek yersiniz ve birkaç saat sonraki kahvaltıyı es geçersiniz. Bu davranış sürekli olduğu takdirde suçluluğa ve strese neden olabilir.

Diabulimia

Tip 1 diyabete sahip insanlar kan şekerlerini kontrol altında tutmak için insülin alır, bu da kilo alımına sebep olabilir. Diabulimiası olan insanlar kilolarını kontrol etmek için insülin alımlarını kısıtlar ve hayatlarını tehlikeye atarlar.

Alkolizmia

Yaygın olarak kullanılan ve tıbbi olmayan bu argo kelime, alkolden alınan kalorileri karşılamak için yemekten alınanları kısıtlamayı tanımlıyor. Genellikle boş mideye içtiğinizden alkol zehirlenmesi riskinizi artırıyorsunuz.

Ortoreksia

Sağlıklı gıdalara karşı sağlıksız bir takıntınız olur ve bu, nasıl göründüğünüzden çok neyin sağlıksız ya da ‘doğal‘ olduğuna dair katı bir inanç sisteminden kaynaklıdır. Aşırıysa sadece meyve ve sebze yersiniz ya da organik sertifikası yoksa bir yiyeceğe dokunmayı bile reddedersiniz. Sonuç olarak ciddi derecede yetersiz beslenebilirsiniz.

 

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register