Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Yeni Antrenman Programı

2019 yazı geçen seneden başka, yeni bir antrenmana başlamak istiyorsanız okuyacaklarınız sizi çok mutlu edecek.

1 İçeriden Destek

Değişiklik bir gecede meydana gelir; sadece siz bunu göremezsiniz. Baklavalar da zamanla ortaya çıkacaktır, fakat kalbiniz ve beyniniz, değişimin faydalarından yararlanmaya daha önce başlar. Beyninizdeki gri maddeye giden kan akışını ve oksijeni artırmak için tek bir antrenman yeterlidir. Nasa tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kardiyovasküler fitness anlamında belirleyici olan kan miktarınız, yeni bir antrenman programından 8 gün sonra artıyor.

2 Daha Az Acı, Daha Çok Kazanç

İlk günlerde vücudunuzu sınırların ötesine geçecek şekilde zorlamak, kaslarınızda inflamasyon ve mikro yırtıklar oluşmasına neden olur. Bu yırtıkların iyileşmesi kuvvetlenmenizi sağlasa da, bu süreçte canınız oldukça yanar. Yataktan yüzünüzde acı dolu bir ifadeyle kalkmak istemiyorsanız, antrenmanlarınızın sonunda 5 dakikalık bir köpük rulo masajı yapın. Antrenmandan önceki statik esneme egzersizlerini de atlayın: Sydney Üniversitesi, yaptığı araştırmaların sonucunda bunun vakit kaybı olduğunu söylüyor.

3 Değişim İsteği

Günlük enerji tüketiminizdeki ani artışlar, açlık hormonu ghrelin’in de yükselmesine yol açar. Üstelik o andan itibaren tempoyu düşürmek de işe yaramaz. Şikago’daki Loyola Üniversitesi’ne göre, bu gibi durumlarda sınırlarınızı biraz daha zorlayarak, kan dolaşımınızı mide bölgeniz yerine kaslarınıza doğru yönlendirebilirsiniz. Hafife aldığınız su tüketimi de bu noktada önemlidir. Açlık krizlerini engellemek için antrenmandan önce, antrenman esnasında ve sonrasında 300-500 ml su tüketin.

4 Karanlıkta Büyü

Uyku, toparlanmak için çok önemlidir. Fakat ışıklar kapandığında kendinizi gergin hissediyorsanız, bunun suçlusu spor sonrası yükselen adrenalininiz değildir. National Sleep Foundation’ın verilerine göre, insanların sadece yüzde 3’ü egzersiz nedeniyle gece uykusundan olurken, yüzde 83’ü ise antrenman sayesinde uyuyor. Yine de uyuyamıyor musunuz? Akşam yemeğinizdeki karbonhidrat miktarını artırarak uyku hormonu seviyenizi yükseltebilir ya da antrenman öncesinde kafein takviyesi almayı bırakabilirsiniz.

5 Hızlıca Kuvvetlen

Yeni başlayan sporcuların, kendilerine ayda 2-3 kiloluk yağ yakma hedefi koyması oldukça gerçekçidir. Ancak tecrübeli vücut geliştiriciler de bundan faydalanabilirler. New Jersey Koleji tarafından yapılan araştırmalara göre, antrenman programlarınıza iki ay boyunca pliometrik hareketler eklediğinizde, tek başına direnç antrenmanları yaptığınız zamankinden daha fazla kuvvet kazanabilirsiniz. Ayrıca programlarınızdaki monotonluğu da ortadan kaldırmış olursunuz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register